Kaplička Jan Frydrych
Plastika Kaplička, optické sklo, platina, 2002, Jan Frydrych, foto: Richard Watzke

Výstava: Obrázek za milion, selským rozumem

Hubblův teleskop má čočku o velikosti 25 cm. Materiál je tak tvrdý, že jej téměř nelze brousit. Čočku Hubblova teleskopu brousil a leštil stroj (pro ten účel vytvořený). Dílo na fotografii je ze stejného materiálu a má výšku 44 cm. Je broušeno, leštěno a lepeno člověkem. Uvnitř je platina.

Soukromým tryskáčem?

Za autory těchto skvostů létají sběratelé z celého světa. Vyrobit něco podobného dokáže pouze 6 lidí na světě. Získat takové dílo do sbírky pak znamená, že i zámožný sběratel čeká několik let na to, než jej autor vytvoří.

Proč?

Teplota tavení optického skla je více než dvojnásobná (sklo 800+, optika 1700+). Lepidla jsou tisíciny gramu, přesně spočítaných na lepené plochy. Autor vyrobí 5 děl ročně. Umění skláře je podtrženo uměním výtvarníka, šperkaře a mistra hodináře.

Jak na to? 

Díly se spečou dohromady. Brousí se 4 mm. Leští se 1-2 mm na 0,001 mm. Slepí se dohromady. Leští se 1 mm na 0,001 mm.

Trvá to? 

300 hodin práce + 40 dní pečení + chlazení.

Kde to uvidím?

Dílo Jana Frydrycha “Kaplička”, uvidíte na výstavě s příznačným názvem, „Obrázek za milion, selským rozumem“. Ve vile Franklin Delano Roosevelt v Dobřichovicích, jej vystavíme společně s dílem Stanislava Libenského, Bohumila Eliáše, Jaromíra Rybáka, Bedřicha Dlouhého, Zdenka Jandy, Aleše Krejči, Pavla Roučky a dalších současných předních českýchmistrů.

Kdy?

V sobotu, dne 30. dubna 2016, od 18:00 hodin.

Kde?
 
Vila Franklin Delano Roosevelt, Na Vyhlídce č.p. 1167, Dobřichovice (z Prahy cca 20 minut jízdy autem nebo vlakem).

Program vernisáže:

18:00 – uvítání – příchod návštěvníků
18:30 – proslov – komentovaná prohlídka
19:30 – doslov - oficiální otevření výstavy

Otevírací doba výstavy:

Výstava potrvá celý květen. Otevřeno pondělí – sobota: 14:00 až 20:00 hod. Komentovaná prohlídka denně od 18:00 hodin.

K prodeji jsou určeny pouze vybrané exponáty.

 
Oficiální text pozvánky:

Výstava: Obrázek za milion, selským rozumem

Obrázky máme rádi. Jsou plné barev, abstrakcí či zátiší, které nám pomáhají snít. Některé nás vrací do minulosti, jiné podněcují představivost. Přesto není obrázek jako obrázek. Za slušné dílko dáte pár desítek či stovek tisíc. Jsou však i obrázky, za které zaplatíte miliony.

Pokud se řadíte mezi estéty oplývající selským rozumem, logicky vás napadne: V čem je rozdíl? Proč stojí plátno pokryté barvou víc než dům? Je v něm rozmělněné zlato, drcené brilianty nebo nová a super drahá technologie? Začnete porovnávat…

Obrázek za 60 tisíc postavíte vedle toho za milion. Rozdíl? Ten za 60 je mnohdy hezčí. Porovnáte techniku a… oba jsou malovány olejem na plátně. Ten za 60 je od umělce z Vysočiny… a ten za milion od člověka… z nedalekých Drážďan?

Pokud vás nyní napadlo, že svět se již vážně zbláznil, rozumíme vám.

A právě pro lidi jako jste vy, jsme připravili výstavu na které zjistíte, jak moc se zbláznil!

Na výstavě máte příležitost zcela jednoduše, bez jakýchkoliv mlžení či odborně-nesrozumitelných formulací pochopit, v čem spočívá pravá hodnota díla a proč některé stojí 60 tisíc a jiné má hodnotu milion.

Zkrátka, naučíte se číst mezi řádky.

Výstava s výstižným názvem, Obrázek za milion, selským rozumem, bude zahájena slavnostní vernisáží v sobotu, dne 30. dubna 2016 v 18:00 hodin, ve vile Franklin Delano Roosevelt, v ulici Na Vyhlídce č.p. 1167 v Dobřichovicích.

Na vernisáž a výstavu vás srdečně zve pan Richard Watzke, generální ředitel společnosti Richard Watzke Europe, společně s panem Nikolajem Rozhokem, generálním ředitelem společnosti MoneyPolo a starostou Města Dobřichovice, panem Ing. Petrem Hamplem.

Více o vile Franklin Delano Roosevelt najdete zde.